Seminer ve Konferanslar

Bu kategoride, yapılan çeşitli Seminer, Konferans Panel VS. kayıtlarına ulaşacaksınız.

7. Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali: Havaalanlarının Erişilebilirliği Üzerine Söyleşi 14.11.2020

Havaalanları ve uçaklarda erişilebilirlik. Maalesef çoğu zaman Havaalanı ve uçaklarda erişilebilirlik deyince valiz gibi bir yerden bir yere taşınan engelliler, zorla tekerlekli sandalyelere oturtma girişimleri, uçağa en son alıp en son uçaktan indirme sahneleri canlanıyor zihnimizde. Peki bu durum kaderimiz mi? “Hayır” Diyen insanlar da var. Örneğin Yeni İstanbul havaalanının bir kısmında girişten uçak kapısına kadar kılavuz iz ve rehber yollar olduğunu, Sesli adımlar uygulamasının buraya entegre edildiğini yani iç navigasyon sağlandığını biliyor muydunuz?

7. Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali: Düşün, Sorgula, Üret Ekibi Tartışma Oturumu 13.11.2020

Bu bölümde Engelsiz Erişim bünyesinde Burak Sarı öncülüğünde kurulan, “Düşün Sorgula Üret” kollektifi üyeleri yer alacak. Düşün Sorgula Üret ekibi yaklaşık bir yıldır düzenli aralıklarla toplanıyor, alana ilişkin kaynak metinleri okuyarak yeti farklılığına ilişkin fikirsel ve ideolojik temeller üzerine çalışıyor ve mücadele alanını güçlendirmeyi amaçlıyor; 13 Kasım Cuma akşamı gerçekleşecek buluşmada da her zaman yaptığı gibi tartışma yürütmek üzere üç kaynak metni merkeze alacak.

7. Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali: Gazeteci ve Yazar Selina Mills ile Söyleşi 13.11.2020

Kör veya körlüğe dair her bahis bilinmezlik ve gizem tabakasıyla birlikte gelir. The Life Unseen: the Story of Blindness' (Görünmeyen Yaşam: Körlüğün Hikayesi) konunun elli yıldan fazla bir sürede hazırlanmış ilk erişilebilir tarihi. Doğuştan veya sonradan ortaya çıkmış olsun, görmeme fiziksel durumunun bir bireyin, bir toplumun ve bir medeniyetin yaşamını nasıl etkilediğine dair güçlü ve bilgece bir araştırma.

7. Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali: Erişilebilir Astronomi Hayal Değil 12.11.2020

Değerli takipçilerimiz ve Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali meraklıları, 12 Kasım Perşembe akşamı 20:30’da sizleri bu kez astronominin derinliklerine davet ediyoruz. Amerika’dan ve İtalya’dan katılacak Çok değerli bilim insanları konuklarımızla, bu bilim alanının da yapılacak erişilebilirlik çalışmalarıyla körler için asla hayal olmadığını canlı olarak tanıklığınıza sunacağız. Işte Akşam seminerimize katılacak misafirlerimize dair bazı ipuçları.

7. Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali: Amerika Birleşik Devletleri'nde Körlük ve NFB Üzerine Söyleşi 11.11.2020

1940 Yılının 16 Kasım günündeyiz. ABD’nin 7 eyaletinden gelen kör bireyler Jacobus TenBroek başkanlığında Wilkes-Barre’da Bulunan Redington otelinde bir araya gelmiş. Temel birkaç noktada fikir birliği içindeler. Körler için bağımsızlık vazgeçilmez bir yaşam hakkıdır. Körlerin kapasitesi herkesle eşit düzeydedir ve körler adına ancak körler konuşmalıdır. Bu prensipler ışığında bugün ABD’nin en büyük kör sivil toplum kuruluşu olan NFB doğuyor. Temel bir mottoları var: “Live the life you want”. Yani istediğin hayatı yaşa.

7. BEYAZ BASTON VE ERİŞİLEBİLİRLİK FESTİVALİ: GREG WİLLİAMS İLE ERİŞİLEBİLİR BİLİM ÜZERİNE SÖYLEŞİ 10.11.2020

ÖSYM’nin dahi kılavuzlarında körlerin kendilerine uygun sözel bölümleri seçmesini önerdiği bir ortamda biz, akıntıya karşı kürek çekip hayallerimize yelken açmakta ısrar ediyoruz. 10 Kasım akşamı gerçekleşecek söyleşi bu konuda dünyada yalnız olmadığımızı gösteren bir kanıt adeta. Greg Independence Science ekibinin bir parçası. Bu ekip konuşan laboratuvar sistemleri geliştirerek fen laboratuvarlarının erişilebilir olması yönünde çalışmalar yapıyor. 5 yaşında sadece ışık algısı kalan Greg, 2000 yılında Indıana Üniversitesinde Kimya ve matematik bölümlerinden mezun olmuş.

Sporun Sesleri Etkinlik Ses Kaydı

6. Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali açılış etkinliğinde, 10 ekim 2019 Perşembe akşamı Boğaziçi Üniversitesi sinema salonu SİNEBU'da hepinizin yakından tanıdığı iki konuğumuzu ağırladık, TRT spor spikerleri Levent Özçelik ve Erdoğan Arıkan. Hangimiz Galatasaray Neuchatel  Xamax maçının oynandığı, İstanbul'da bahardan kalma bir havanın hüküm sürdüğü o akşam Uğur'un ceza sahasında olduğunu hatırlar Levent Özçelik'in sesinden? Peki 2008 Avrupa şampiyonasında Çek Cumhuriyeti'ni 3-2 yendiğimiz o meşhur maçtaki Erdoğan Arıkan'ın sesiyle gol diye ayağa fırladığımız günleri unutabilen var mı?

Engelsiz bir üniversiteye başlangıç konulu aylık online değerlendirme toplantısı

Eğitimde Görme Engelliler Derneği - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu olarak 23 Ağustos 2016 tarihinde düzenlediğimiz 6. aylık değerlendirme toplantımızda, üniversiteyi yeni kazanan engelli öğrencilerin merak ettiği sorulara, halen üniversite öğrenimi gören ya da üniversiteden mezun olmuş kişilerin deneyimleriyle yanıt bulmaya çalıştık.

Sayfalar