Engelsiz Erişimli Saatler

Engelsiz Erişimli Saatler 16.06.2021

Merhabalar herkese. Bu akşam önemli bir konuğu ağırlıyoruz Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi dekan yardımcısı Sayın Doç. Dr. Muhammet Recep Okur. Bu sefer harika bir şey oldu ve konuk olma talebi hocamızdan geldi. Açıköğretim fakültesinin erişilebilirlik çalışmalarını bizzat anlatmak istedi. Bizde çok mutlu olduk. Açıköğretim dersleri, sınavları ve eğitim materyallerinin erişilebilirliği hakkında her şeyi konuşacağız. Sizin de soru, görüş ve önerileriniz varsa programa bekliyoruz mutlaka.

Engelsiz Erişimli Saatler 09.06.2021

Bir haftalık bir program arasının ardından merhabalar tekrar dostlar. Ara verdik ama geçen haftanın acısını çıkarmak için boşluk bırakmayan bir programla karşınızda oluyoruz. İki konuğumuz var bu akşam: Önce Büşra Büke, Sonra Atakan Nalbant.

Engelsiz Erişimli Saatler 26.05.2021

Selamlar dostlar. Umarız son sokağa çıkma yasaklarının olduğu akşamları yaşıyoruzdur. Geçen yılın martından bu yana hep bunu umduk belki de. Program konuğumuz çok değerli 26 Mayıs için. Tam evde kalma dönemlerinde belki fark ettiyseniz, GETEM’e girdiğimiz sesli kitap sayısı anlamlı ölçüde arttı. Daha önemlisi girilen kitaplar arasında hiç olmadığı kadar test ve ders kitapları yer aldı, TYT/ayt edebiyat, Türkçe, tarih, coğrafya, fizik, kimya, biyoloji, matematik, İngilizce; 8. Sınıf için liseye hazırlık kitapları ALES ve diğerleri.

Engelsiz Erişimli Saatler 19.05.2021

Merhabalar değerli takipçilerimiz. Ramazan geldi geçti, bayramı bıraktık arkamızda ve yine birlikteyiz sizlerle. Herkesin 19 Mayıs’ı ve Ramazan Bayramı kutlu olsun. Dönüşümüzü Selen özel bilgi yarışmasıyla yapıyoruz.

5 Mayıs Engelsiz Erişimli Saatler: SuperSense Ekibiyle Buluşma

Özel bir programla kulaklarınızda oluyoruz. Supersense uygulaması ekibinden iki kişi konuğumuz oluyor ve her türlü sorumuzu yanıtlıyor. Nedir Supersense derseniz bir yapay zekâ uygulaması. Kısa metin okumadan uzun belgelere, çoklu sayfa taramadan PDF tanımaya, bul ve keşfet özelliğinden para birimi ve barkot okumaya, barkot etiketlemeye birçok özelliği bünyesinde barındıran bir uygulama. Üstelik hem Android hem de iOS platformlarında var. Nedir muadillerinden farkı diyorsanız bunu konuklarımız İpek Şen ve Dağhan Özdem açıklayorlar.

Sağlamcılık Buluşmaları 4: Stereotipler

Bağımlı, yardıma muhtaç, beceriksiz, cinsiyetsiz, işsiz, zayıf, yalnız, pasif, çekici olmayan ve ayrıcalıklı (Stern ve arkadaşları, 2010). Sakatlarla ilgili ortaya çıkan stereotiplerden yalnızca bazıları yukarıda sayılanlar. TDK sözlüğüne göre stereotip bir grubun özeliklerini tanımlamak üzere kullanılan basmakalıp düşünce olarak tanımlanmış. Bir nevi kısayol. Yeti farkları, farklı etnik kökenler, cinsiyetler hakkında yargılarımızı ve tahminlerimizi etkileyen kısayol tuşları.

Sağlamcılık Buluşmaları 3: İdeoloji Ve Dille Sağlamcılığı Nasıl Meşrulaştırıyor?

1940-45 arasında 240 binden fazla sakat çocuk ve yetişkinin toplatılıp aç bırakılma, zehirleme ve gaz odaları yoluyla katledildiğini biliyor muydunuz? Üstelik bunun bir savaş suçu değil, kurbanı ve ailelerini acılardan kurtaran merhametli öldürme olarak adlandırıldığını? Peki 1964 yılına geldiğimizde ABD’de 65 binden fazla insanın rızaları olmadan kısırlaştırıldığını söylesek ne düşünürsünüz? 1968 yılında bile 27 eyalette halen kısırlaştırma yasalarının yürürlükte olduğunu tahmin eder miydiniz?

Sağlamcılık Buluşmaları 1: Sağlamcılığın tanımı

Yeni bir yolculuğa çıktık 2021 nisan ayıyla birlikte: Sağlamcılık buluşmaları. Nario-Redmond tarafından 2019 yılında çıkarılan “sağlamcılık: Sakat önyargısının neden ve sonuçları” adlı kitabı her oturumda bölüm bölüm incelemeyi amaçladık. İlk oturumumuzda sağlamcılığın genel olarak tanımlarına göz attık, kendini tutum davranış ve inançlarda nasıl gösterdiğine kurumsal sağlamcılığın rakamlarla nasıl çarpıcı bir hal aldığına, dünyadaki yeti farkı olan nüfusa birlikte baktık. Gerek Zoom gerek Clubhouse katılımcılarının önemli katkılarıyla harika bir oturum oldu.

Engelsiz Erişimli Saatler 07.04.2021

Herkese harika bir gün olması dileğiyle merhaba. Böyle başladım çünkü benim için tam da bu kelimenin karşılığı yaşandı 4 Nisan Pazar günü. Nihayet N Kolay yarı maratonunu yani 21 Kilometrelik parkuru tamamladım. İşte programı da baştan sona bu süreci anlatarak açıyoruz. Elbette Adem abinin harika müzik seçkisi eşliğinde. Kişisel yaşamımda önemli bir anı olarak kalacak bu anların coşkusunu yaşamak isteyen, koşu, maraton ve erişilebilir çözümlerle ilgili soruları ve deneyimleri olan herkesi bekleriz programımıza.

Engelsiz Erişimli Saatler 24.03.2021

Selamlar dostlar. Bu haftaki programımızı Marakeş Sözleşmesine ayırdık. Belki duydunuz geçtiğimiz hafta ülkemiz sözleşmeye resmen taraf oldu ve bu da resmi gazetede yayınlandı. Sözleşme temel olarak körler için kitapların uluslararası dolaşımını yayıncılardan izin almadan yapabilmeye imkan sağlıyor. Ya dahası? İşte bunu Avukat kimliğiyle programımıza katılacak Olgun ağabeyimizden öğreneceğiz. Kafanızdaki soru işaretlerini de alın ve gelin.

Sayfalar